Etkili Dualar Dua Sitesi

Karabasandan Korunma Duası

2.707
Karabasandan Korunma Duası

Karabasan diye tabir edilen olay Müslüman olmayan cinlerin bazı insanlara özellikle geceleri veya rüyalarında sıkıntı vermek, bunaltmak veya korkutmak sureti ile yapmakta oldukları olaydır. İslam dininde bu olay kabul edilmek ile birlikte korkulmaması gereken bir durumdur.

Zira rahmeti sonsuz Mevla’mız biz kullarını her an korumaktadır. Lakin şu da bir gerçek ki bununla birlikte bazı kullarını imtihanda etmektedir. Bu konuda sabırlı bir şekilde Yüce Mevla’ya duacı olunmalıdır. Kuran ı Kerimde uyku hakkında şöyle buyrulmaktadır.

Geceleri uyumanız, gündüzleri de lutfundan rızk aramanız O’nun ayetin dendir” (Rûm Sûresi, 30/23)

“Uykunuzu dinlenme vakti kıldık. Geceyi bir örtü yaptık” (Nebe Suresi, 78/9, 10;)

Şüphe yok ki her derdin bir devası vardır. Zira Mevla’mız kuluna eziyet etmez, ancak imtihan eder. Bu nedenle de biz Müslümanlara yol göstermektedir. Bizler her konuda olduğu gibi bu konuda da Peygamber Efendimizi örnek almalıyız. Bu konu ile bire bir alakalı bir hadis i şerif şöyledir.

Hazreti Ayşe (r.a) anlatıyor: “Hazreti Peygamber (s.a.v) yatağına girdiği vakit, ellerine üfleyip Muavvizateyn’i (yani, felak ve nas surelerini) ve kul hüvallahu ahad suresini (yani, ihlas suresini) okur ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi”. Buhari, Fedâilu’l-Kur’ân 14, Tıbb 39, Da’avât 12; Müslim, Selam 50, (2192); Muvatta, Ayn t5, (2,942); Tirmizi, Da’avât 21, (3399); Ebu Davud, Tıbb 19, (3902)

Bir çok yerde bir çok dua ve tavsiye bulabilirsiniz. Fakat şunu katiyen bilmelisiniz ki samimiyet ile bu hadis i şerifi uyguladığımız vakit inşallah şifa olacaktır. Bununla birlikte şu duaları da gün içerisinde ve yatağa girer iken okumanızda büyük faydalar vardır.

(Estağfirullahelazim ellezi lâ ilahe illahü)– Büyük olan Allah’a istiğfar ederim, Allah’tan başka ilah yoktur.
(el-hayyelkayyume ve etubü ileyh) – Allah ebediyyen diridir ve Ondan af dilerim.
(Lâ havle ve lâ kuvvete illa billah) – Allah’tan başka güçlü ve kuvvetli yoktur. Ancak büyük olan ve her şeyi bilen Allah vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.