Etkili Dualar Dua Sitesi

Hz.Peygamberimizin Çok Çok Yapmış Olduğu Bir Dua

2.997
Hz.Peygamberimizin Çok Çok Yapmış Olduğu Bir Dua

Hz.Peygamber ekseriyetle şu duayı okurdu:

“Allahümme Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil’ahireti haseneten bı kına azaben nar!”


”Allah’ım! Ey Rabbim! Bize dünyada iyilik ver.Ahirette de iyilik ver! ve bizi cehennnem azabından koru!” demektir.

Bu dua Hz.Peygamberimizin çok çok yapmış olduğu bir duadır.Bu kısa duanın mana ve anlam yönünden pek çok geniş ma’naları içinde toplamış olduğu islam alimlerince kabul edilmiştir.

Dua

Dua

Hadis-i şerifde deniliyor ki;

Dünya ve ahiret saadeti isteyen; “Allahümme Rabbenâ âtina fiddünyâ haseneten ve fil ahireti haseneten ve kınâ azâbennâr.Bi rahmetike yâ Erhamerrahimin. ” duasını her namazdan sonra 3- veya 7 defa okusun.Yada sabah ve akşam 7 defa okusun.

En kıymetli en manalı dua: 

Okunuşu:“Rabbena atina fid dünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kına azaben nar.”

Ma’nası: “Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ver.Ahirette de iyilik ver.Ve bizi Cehennem azabından koru.”(Sure-i Bakara)

İzah ve açıklaması:Bu dua,bir müslümanın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek genişlikte manalı bir duadır.Onun için bu duayı her namazın bitim oturuşunda okuruz.

“Hasene,iyilik ve güzellik manasına gelen bir kelimedir. Bu daudaki ”Hasene” kelimesi hakkında bir çok açıklamalar vardır. Bunların en güzeli ”Hasene”, dünyada ibadet ve afiyet üzere bulunmaktadır. Ahirette ise, Cennet ve mağfiret üzere bulunmak ve mutlu olmak manasındadır.”

Evet hasene,dünya ve ahirette afiyet üzere,taat ve ibadetli bir hayat ile cennete uçmak ve mağfirete ermek için yapılan dua ve niyazdır.

Her zaman dua edişimizde aklımıza kendimize dünya ve ahiretimize yarayacak şekilde layıkıyla güzel kelimeler gelmeyebilir.Onun için bu duayı her dualarımızın ardından okumalıyız.Böylece hem dünya hem de ahiretimizi ilgilendiren güzelliklere sahip olmuş oluruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.