Etkili Dualar Dua Sitesi

Uyku Zorluğu Çekenlerin Okuyacağı Etkili Dua

2.136
Uyku Zorluğu Çekenlerin Okuyacağı Etkili Dua

Uyku tüm hayatın düzeni gibidir. Uykusuz geçirilen bir günde kişide mutluluk, neşe, huzur olmamakla birlikte aşırı sinir görülebilir. Bu nedenle yaşamın en önemli gereksinimlerinden birisi uykudur.

Uyku duasıuykusuzluk problemi çekenler için okuması önerilen dualardır. Bazen aşırı sıkıntı, stres gibi nedenlerden uyku problemleri yaşanabilir. Ya da kişilerde uyku uyuyamama gibi rahatsızlıkların bulunması halinde tedavi bile gerektirmektedir. Ashaptan Zeyd b. Sabit uykusuzluğa tutulmuş ve bu hastalığından Peygamber Efendimize bahis etmişti. Rasulullah S.A.V. kendisine bu duayı okumasını tavsiye buyurdu. Zeyd bin Sabit duayı okuyunca Allah-ü Teala kendisinden o hali giderip şifa verdi.
Okunuşu:  Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.

Anlamı:

Allah’ım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah’ım, Kayyûm olan Allah’ım, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver.

Geceleri uyuyamayan, uyumakta zorluk çeken bir kimse Nebe Süresindeki şu ayeti kerimeyi yatarken 3, 5, 7 kere okumalıdır.

Okunuşu:

Vecealna nevmeküm sübata.

Anlamı:

Uykunuzu size bir dinlenme vesilesi yaptık.

Hz. İmam Cafer Sâdık’tan (s.a) bu dua nakledilmiştir:
Okunuşu: Subhanellallâhi ziş-şa’ni, dâim’us-sultân azîm’ul-burhâni kulle yevmin huve fî şa’n.

Ayrıca, âlimlerimiz uykusuzluk için Tahrim suresinin okunması insanı uykusuzluktan kurtarır, şeklinde tavsiye etmişlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.