Etkili Dualar Dua Sitesi

Sıkıntılardan Kurtulmak için Okunacak Dualar

2.968
Sıkıntılardan Kurtulmak için Okunacak Dualar

Sıkıntılar insanı buhrana sürükleyen ve ruhsal olarak yoran düşüncelerdir. Sıkıntılar ile ilgili olarak Kur’an-ı kerimde mealen, “Her zorluğun bir kolaylığı vardır”

Sıkıntılarla ilgili olarak Hadis-i şerifde şöyle buyurulmuştur:

“Her gün sabah ve akşam namazlarından sonra yedi kere, “Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim” okunmalıdır. Bu duayı sabah ve akşam 7 kere okuyan kişi dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulur.

Her gün boi vakitlerde “La havle ve la kuvvete illa billahi alüyyül azim.’’ Okunmalı ve Allahcc. Hamd edilmeldiir. Bu zikir 99 derde devadır ve bunların en hafifi sıkıntıdır.
Bir sıkıntıya düştüğünüz de veya ruhunuzun bunaldığını hissettiğinizde, Peygamber efendimiz ( sav ) buyurduğu; “Rızka kavuşan çok Elhamdülillah desin. Rızkı azalan çok istiğfar etsin. Üzülüp sıkılan, la havle vela kuvvete illa billah desin”. Şeklinde dua edilmeli ve Allaha şükür edilmelidir.

İslam alimlerinden İmam buhari: “Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekil” denilmesinin insanları sıkıntılarından kurtaracağını belirtmiştir.

Sıkıntılardan kurtulmak için okunması gereken dua ve zikirler içinde insanı en fazla rahatlatan zikir: “La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şey’in.’’ Dir. Bu zikri çok tekrar eden kişi sıkıntılarını hafifletir. Bu zikirin dışında “La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin” zikirini okuyan müslüman kişi sıkıntılarından kurtulur ve feraha erer.

Sıkıntılardan kurtulmak için okunacak dualar arasında: ‘’La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim”. Duası da bulunmaktadır.

İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu olarak bilinen dulardan biri şu şekildedir::
‘’Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü’’

Anlamı:

Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!
Bu duaları ve zikireri okuyan kimselerin sıkıntıları hafifler kalğleri feraha ve huzura kavuşur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.