Etkili Dualar Dua Sitesi

Evlilikte ilk Gece De Okunacak Dua

10.478
Evlilikte ilk Gece De Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz ( sav ), Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki:

Ya Ali! Gelini kendi evine götürdüğün zaman, çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. Böyle yapınca, Allahü teâlâ senin evinden yetmiş türlü fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş türlü bereketi evine dâhil eder. Gerdek gecesi, erkeklik gösterisi sanılan, “ kedinin bacağını kırmak, kuşun kafasını koparmak…” gibi kabalıklar uygun değildir. Bilhassa bu gece, erkek de çok nazik olmalıdır.
Gerdek ( zifaf) gecesi damat ve gelin, Allah rızası için ikişer rekat namaz kılarlar. 1.rekatta Kafirun suresi, 2.rekatta ihlas suresi okunur.

Sonra: Allah’ım Ailemde bana bereket ihsan eyle. Beni de aileme bereketli kil. Allah’ım, ailemden bana, benden de aileme rızık ihsan eyle. Allah’ım, birleşmelerimizin hayırlılarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanlarında bizi ayır.

Duanın ardından damat, gelinin kâkülünden tutup: “Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî. Allahümmecma’beynenâ mâ cema’te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin” duâsını okur.

Onunla cima edeceği zaman: “Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bi emânetike ehaztühâ. Allahümme femâ kadayte şey’en min rahmihâ fec’alhü bârren takıyyen, vez’alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec’alhü müfsiden şerîken liş-şeytanî” der.
Biri de, cima’ ederken şeytandan Allahü teâlâ’ya sığınmak gerekir. Bu esnada şöyle der: “Bismillâhi Allahümme cennibnâ-ş-şeytâne ve cennibi-ş-şeytâne mâ razaktenâ”, 

Anlamı: Şeytanı bizden ve bize verdiğin çocuktan uzak eyle der. Bu durumda kendilerine çocuk verilirse, şeytan ona zarar veremez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.