Etkili Dualar Dua Sitesi

Ağıza Su Verirken Okunacak Dua ( Abdest Duaları )

2.193
Ağıza Su Verirken Okunacak Dua ( Abdest Duaları )

Ağıza Su Verirken Okunacak Dua ( Abdest Duaları )

Ağız Kur’an yoludur, bütün arzuların kaynağıdır. Bu ağız çok temiz konuşmalı ve güzel şeyleri söylemelidir.

Bilhassa zikir, şükür ağızdan çok çıkmalı ve ağızı bu sahada meşgul kılmak için Allah’dan yardım istemeli. Onun için duâya devam eylemelidir. Duâda çok çeşitli hasletler ve bol nimetler vardır.

Ağıza Su Verirken Okunacak Dua

Ağıza Su Verirken Okunacak Dua

Türkçe Okunuşu:

Allâhumme einni alâ tilâveti zikrike ve şükrike ve hüsni ibâdetike.

Anlamı:

“Allah ‘ım, zikrini okumağa ve Sana şükretmeğe ve güzel ibâdet etmeğe bana güç ver.”

Açıklama:

Ağız Kur’an yoludur, bütün arzuların kaynağıdır. Bu ağız çok temiz konuşmalı ve güzel şeyleri söylemelidir. Bilhassa zikir, şükür ağızdan çok çıkmalı ve ağızı bu sahada meşgul kılmak için Allah’dan yardım istemeli. Onun için duâya devam eylemelidir. Duâda çok çeşitli hasletler ve bol nimetler vardır.

Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz, bize bu duâlara bilhassa abdest aldığımızda devam etmemizi şiddetle tavsiye buyurmuştur. Bu tavsiyelere riâyet etmemiz bizim manevi kazancımız içindir. Bunda ihmal etmek pişmanlık doğuracaktır.

Ağızdan hem Kur’an çıksın, hem küfür söylesin bu olur şey midir? Cenab-ı Hak insanın dilini tek, diğer azalarını çift yaratmıştır. Bundaki hikmet dil, yalan söylemesin, kimseye iftira etmesin, ona ayrı, buna başka demesin. Dilin cirmi küçük, fakat cürmü, yani cinayeti büyüktür. Dilin yarası tedâvi ile iyileşmez. Fakat kılıç yarası tedavi ile iyileşir. Hz. Ebu Bekir bir kimsenin kalbini kırarım, diye ağızına bir taş koyup, ancak ibadet anında ve yatağa gireceği zamanda onu çıkarırdı. Bu kadar dilini muhafaza ediyordu. Onun için ağızımızdan çıkan kelamları bilmeli ve ona göre söylemeliyiz. Allah ağızımıza iki kapı yapmıştır. Birisi dişlerle çevirdiği kapı, diğeri de dudaklarımızla örttüğü ağız kapımız. Bu iki kapıdan dışarıya kelâm çıkarmak için düşünmek lâzım, rastgele söz söylememek lâzımdır.

İşte yukarıdaki duâ bizi bu çeşit sözlerden korumak için yapılacaktır. Allah’ın yardımı da insana mutlaka dokunacaktır. Hem duâya devam hem de ilahî yardımın sirayetiyle iki kanatlı olmuş olacağız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.