Etkili Dualar Dua Sitesi

Misvak kullanırken okunacak dua (Temizlik Duaları)

2.574
Misvak kullanırken okunacak dua (Temizlik Duaları)
Misvak kullanırken okunacak dua
Misvak kullanırken okunacak dua

Türkçe Okunuşu:

Allahumme tahhir nükhetî ve mahhid zünûbi.

Anlamı:

“Allah’ım, ağzımın kokusunu gider ve günahlarımı yok eyle. ”

Açıklama:

Misvak kullanırken okunacak bu mübarek duâ çok manalı bir duâdır. Buna Hz. Muhammed Mustafa sav. devam eylemiştir. Bilhassa misvakın kullanışındaki faideler sayılamıyacak kadar çoktur. Resûlullah Efendimiz misvakı çok önemle ümmetine tavsiye buyurmuştur. Bunda yirmi sekiz kadar özellik sayılmaktadır. Misvak bulamayan kimsenin fırça ile veya parmakları ile dişlerini abdestte temizlemesi ve yıkaması lâzımdır. Çünkü temizlik îmanın yarısıdır. Bazı yerde hepsidir.

Ebulleys Semerkandî hazretlerinin naklettiği bir hadis-i şerife göre, Peygamberimiz Efendimiz bu hususta şöyle buyuruyor:

“Size misvak kullanmayı tavsiye ederim, çünkü onda on faide vardır: 1- Ağızı temizler, 2- Allah’ın rızasını celbeder, 3- Meleklere ferah verir, 4-Gözü cilâlandırır, 5- Dişleri beyazlatır, 6- Diş etlerini pekiştirir, 7- Dişlerin bozulmasına mani olur, 8- Yemeği hazmeder, 9- Balğamı yok eder, 10- Namazın sevabını çoğaltır ve ağız kokusunu giderir. ”

Yine Peygamberimiz buyuruyor: “Abdest namazın yarısı, misvak da abdestin yarısıdır. Ümmetime zahmet- vermekten çekinmemiş olsa idim her zaman kendilerine misvak kullanmalarını emrederdim. İnsanın misvakla kıldığı iki rek’at namazı, misvaksız kıldığı yetmiş rek’atten daha eftaldir. ” (et-Terğîb ve’t-Terhîb).

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.