Etkili Dualar Dua Sitesi

Cenaze Duaları

2.192
Cenaze Duaları

Bir kişi öldüğünde arkasından, cenaze naması sonrası dua etmek çok hayırlı ve sevap bir iştir. Bu nedenle ölülerimizn ardından bol bol dua etmeli ve onları yad etmeliyiz.

Peygamber efendimiz ( sav ) bir cenaze namazında şu duayı etmiştir:

‘’ Allahım. Onu bağışla, ona rahmet et, onu azap ve sıkıntılarından koru, kusurlarını affet.Cennetten nasibini ihsan et. Gireceği kabri genişlet, onu su ile karla ve buzla yıka. Beyaz giysileri kirden, pisten temizler gibi onu günahlarından arındır. Kendi evinden daha güzel bir ec, ailesinden daha hayırlı b,r aile, eşinden daha hayırlı bir eş ver. Onu cennete koy, kabir ve cehennem azabından koru. ‘’ şeklinde dua ettiğinden cenazelerin ardından bu duayı etmek sünnettir.

Başka bir cenaze namazını kıldırırken peygamber efendimiz (sav ) şu duayı da okumuştur:

“Allâhümma’ğfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve şâhidinâ ve gaibinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve sagýrinâ ve kebîrinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale’l-islâm ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ale’l-îmân. Ve hussa hâze’l-meyyite bi’r-ravhi ve’r-râhati ve’l-mağfireti ve’r-rıdvân. Allâhümme in kâne muhsinen fe zid fî ihsânihî ve in kâne müsîen fe tecâvez anhü ve lakkihi’l-emne ve’l-büşrâ ve’l-kerâmete ve’z-zülfâ, bi rahmetike yâ erhame’r-râhimîn”

Anlamı: ‘’ Allahım. Dirilerimizi, ölülerimizi, erkeklerimizi, kadınalrımız, çocuklarımızı,burada bulunanları, bulunmayanları bağışla. Allahım. Bizden hayatta bırakacaklarını islam üzere yaşat. Öldüreceklerini iman ile öldür. Bizi bu cenazede bulunmanın sevabından mahrum etme, ondan bizi fitneye düşürme. ‘’ şeklinde dua etmiş ve cenaze namazlarında bu duanın okunmasının sevap olduğunu belirtmiştir.
Cenaze namazlarında okunacak duaların dışında bu iki duayı okumak hem sevap hem de sünnettir. Bu nedenle cenaze için bu dualar okunmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.