Etkili Dualar Dua Sitesi

Akşam namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Akşam namazı nedir? Akşam namazı her gün kılınan vakit namazlarından dördüncüsüdür. akşam namazı üç rekat farz, iki rekat sünnet olarak toplam 5 rekat olarak kılınır.

Dinimizce islam’ın ikinci şartı namaz kılmaktır, namaz kılmak her müslümana farzdır.  namaz kılmak Allah’a olan kulluk borcumuzu ödemek ve Allah’ı her daim anmak için kılınır.

Namaz ergenlik çağına gelmiş akıl sağlığı yerinde tüm kadınlara ve erkeklere farz olan bir ibadet şeklidir,  peygamber efendimizin namaza başlama yaşı ile ilgili  hadis-i şerifleri bulunmaktadır.  Müslüman olan her bireyin beş vakit namazını kılması ve namazı inkar etmemesi gerekmektedir.

Akşam namazı kaç rekattır

Akşam namazı, “salat-ul isha” olarak bilinir ve genellikle 4 rekattır. Ancak, Hanafi mezhebinde bu namaz 3 rekattır. Her rekatta Fatiha suresi okunur ve bir sure okunur. Önce 1 rekat niyet edilir, ardından 2. rekatta “Fatiha” okunur ve bir sure okunur. Sonra secdeye gidilir. Sonra 3. ve 4. rekatlar aynı şekilde okunur ve namaz tamamlanır. Namazın sonunda 3 defa “Tahiyyat” okunur ve dua edilir.

Akşam namazı kılınırken 3 rekat farz, 2 rekat sünnet olarak kılınır, akşam namazı toplam 5 rekat olarak kılınır.  Akşam namazını evde veya camide kılabilirsiniz.

Akşam namazında hangi dualar okunur?

Akşam namazı kılınırken okunan dualar nelerdir? Sübhaneke, Fatiha, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Ettehiyyatü ve Rabbena sureleri okunmaktadır.

Akşam namazı nasıl kılınır ?

Akşam namazı kılmaya başlamadan önce ilk önce niyet edilir “Niyet ettim Allah rızası için akşam namazını kılmaya” şeklinde niyet edilir. Akşam namazı kılınırken her zaman ilk önce farzı kılınmalı daha sonra sünnetin kılınması gerekir. 

Akşam namazının farzının kılınışı

1. Rekat

2. Rekat

3. Rekat

Akşam namazının sünneti kılınışı

1. Rekat

2. Rekat

Akşam namazı kaç rekattır

Akşam namazı 3 rekat farz, 2 rekat sünnet olarak toplam 5 rekattır.

Akşam namazı nerede kılınır

Akşam namazını evde veya camide kılabilirsiniz.

Akşam namazı saat kaçta kılınır

Akşam namazının kılınış vakti peygamber efendimiz hz. muhammet (s.a.v) tarafından en erken güneşin battığı vakit, en geç kılınacağı zaman ise ufkun kayboluşu olarak buyrulmuştur.

Exit mobile version